What is a better value for money? A 500g box of washing powder priced £2.85 or a 300g box priced £1.74?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

We need to work out the cost per gram, which means divide the cost by the weight.
£2.85/500=0.57p per g; £1.74/300=0.58p per g, so the 500g box gives better value.
by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
asked Feb 3, 2015 in Word Problem Answers by anonymous | 460 views
1 answer
asked Nov 23, 2014 in Word Problem Answers by anonymous | 460 views
1 answer
asked Oct 10, 2011 in Word Problem Answers by anonymous | 857 views
1 answer
asked Feb 3, 2015 in Word Problem Answers by anonymous | 501 views
2 answers
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
733,527 users