The price for a 52-oz bottle of hand soap is $3.97. A 9.5-oz bottle costs $1.47. What is the cost per ounce for each? Which bottle is the better buy?
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The cost per ounce is 3.97/52=7.63c and 1.47/9.5=15.5c per oz, so the first is the better buy.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,173 users