Esperanza usually buys avocados for $0.94 apiece. During a sale,she gets 5 avocados for $4.10. How much money did she save per avocado what am I dividing
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

5 avocados at $4.10 is 4.10/5=$0.82 a piece. She saves 0.94-0.82=$0.12 per avocado (12 cents).
by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
asked Sep 5, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 770 views
1 answer
asked May 20, 2018 in Pre-Algebra Answers by anonymous | 321 views
2 answers
asked Oct 28, 2019 in Pre-Algebra Answers by anonymous | 905 views
1 answer
asked Oct 26, 2019 by Koda | 2.4k views
1 answer
asked Sep 30, 2019 in Other Math Topics by anonymous | 660 views
1 answer
asked Sep 17, 2019 in Other Math Topics by Avah | 4.2k views
1 answer
asked Sep 16, 2019 by anonymous | 1.2k views
1 answer
asked Sep 7, 2019 by anonymous | 765 views
1 answer
1 answer
asked Mar 8, 2019 in Pre-Algebra Answers by anonymous | 511 views
1 answer
asked Feb 27, 2019 in Other Math Topics by Carlos | 2.2k views
1 answer
asked Feb 13, 2019 in Other Math Topics by robnchrys@gmail.com | 480 views
1 answer
asked Jan 19, 2019 in Other Math Topics by dividing decimals | 3.2k views
1 answer
asked Jan 14, 2019 in Pre-Algebra Answers by anonymous | 1.2k views
1 answer
1 answer
asked Aug 30, 2017 in Algebra 1 Answers by anonymous | 453 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,285 answers
2,420 comments
734,283 users