Eight oranges cost 9 dollars how much does 15 oranges cost
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

This is a problem about proportions. If 8 oranges cost $9, then one cost 8 times less: 9/8 dollars.
7 oranges cost 7 times as much: 7*9/8=63/8=$7.88 ($7 and 7/8 or $7.875 to the nearest cent); and 15 oranges cost 15*9/8=135/8=$16.88 ($16.875 rounded to nearest cent).
(If it had been 16 oranges it would have been twice as much as 8 oranges=$18. One orange costs $9/8=$1.125 ($1.13), and we can see that we can find the cost of 7 oranges by taking away the cost of one from the cost of 8: $9-$1.125=$7.875; and the cost of 15 by taking the cost of one from the cost of 16: $18-$1.125=$16.875.)
by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
1 answer
1 answer
asked May 15, 2014 in Algebra 1 Answers by anonymous | 575 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
733,362 users