I buy 3 oranges and 4 apples for £1.55. Oranges cost 5p more than apples. Can you work out the cost of each fruit?

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Cost of apple = a, cost of orange = a+5.

3(a+5)+4a=155p, 7a+15=155, 7a=140, apples, a=20p each and oranges cost 25p each.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,211 users