Sally gave the store $70 for pineapple to put in her fruit salad, she was given 15, she wants to know how much it was per pineapple at this s
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

If you were given 15 oranges and the whole $50 was used, then each orange may have cost 50/15=10/3=$3.33 each. But the oranges may have been charged by weight rather than quantity.

If she was given 15 pineapples for $70, then each pineapple may have cost 70/15=14/3=$4.66.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
1 answer
asked Nov 29, 2014 in Word Problem Answers by Mary Velez | 629 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,222 users