$6.58,per lb.
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

It seems you have given the unit rate by specifying the cost per pound as $6.58 per pound. You could also express the cost of a kilogram or express the cost in a different currency, such as euros. The unit in your question is the pound (weight).
by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
2 answers
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,328 users