Vanessa bought 19 apples of 2 different types to make a pie. The total cost of the apples was $5.10. Granny Smith apples cost .25 and Gala apples cost .30 each. How many of each type of apple did Vanessa buy?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

x=gala

y=granny

0.30x+0.25y=5.10 (1)

x+y=19 (2)

from (2):

y=19-x

0.30x+25(19-x)=5.10

0.30x + 4.47-.25x=5.10

0.30x-.25x=5.10-4.75

-0.5x= .35

x+35/5

x=7

19-7=12.

y=12
by

Related questions

1 answer
asked Apr 18, 2022 in Algebra 1 Answers by anonymous | 577 views
1 answer
asked Jan 10, 2014 in Algebra 1 Answers by Kelly | 660 views
1 answer
asked Dec 11, 2013 in Other Math Topics by harun mwenesi | 842 views
1 answer
1 answer
asked Oct 7, 2013 in Algebra 2 Answers by anonymous | 636 views
1 answer
asked Sep 3, 2013 in Algebra 2 Answers by anonymous | 974 views
1 answer
asked Jul 17, 2013 in Algebra 1 Answers by teresa405 | 644 views
1 answer
asked Jul 13, 2013 in Algebra 2 Answers by anonymous | 862 views
1 answer
asked Mar 24, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 722 views
0 answers
asked Feb 14, 2013 in Word Problem Answers by anonymous | 630 views
1 answer
asked Jan 16, 2013 in Algebra 2 Answers by anonymous | 540 views
1 answer
asked Apr 12, 2012 in Algebra 2 Answers by anonymous | 792 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,289 answers
2,420 comments
740,931 users