trying to go to san diego round trip
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

3 Answers

 

680 mile trip cost if gas was $4.50 per gallon and you got 27 miles per gallon?

680/27=25.18518519 gallons used during trip

$4.50*25.18518519gal=$113.333333 (if its a real trip don't forget tax!)

GL

RAWR

by
$4.50 per gallon and got a 27 miles per gallon.. to get the cost of 680 mile. 680/27=25.1851851851 then multiply it 4.50=113.333333332 the cost of 680 mile trip...
by Level 1 User (260 points)
680 mile................cost per gallon $4.50 ............................got 27 miles per gallon ............................680/27=25.18518518519 gallons....................................$4.50 x 25.18518518519 =113.333333
by Level 2 User (1.1k points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,173 users