Teresa took a 620-mile trip. She used 20 gallons of gasoline and paid $1.43 per gallon. What was the cost per mile for gasoline?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

???????????? weer kan yu get gas for 1.43$/gal...heer in TEXAS, it be 2.10$/gal= cheepest in US

1.43*20=28.60$ for gas

28.60$ / 620 mile=0.046129032$/mile

or 4.61 sent/mile

grate bargin if yukan get it
by

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,173 users