jake bought two items and the total cost was $24 .one item cost $2 more than the other what was the cost of each item ?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

x+x+2=24

2x=22

x=11
by

Related questions

1 answer
asked Apr 30, 2018 in Word Problem Answers by Valencia Hernandez | 413 views
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
asked Jun 28, 2020 in Algebra 1 Answers by Patrick | 454 views
1 answer
asked Sep 16, 2017 in Word Problem Answers by lost child | 603 views
1 answer
2 answers
asked Feb 12, 2016 in Other Math Topics by Kayla1 Level 1 User (640 points) | 3.3k views
1 answer
asked Nov 19, 2015 in Pre-Algebra Answers by Mathical Level 10 User (57.4k points) | 1.3k views
2 answers
asked Nov 6, 2015 in Pre-Algebra Answers by Mathical Level 10 User (57.4k points) | 856 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,285 answers
2,420 comments
734,192 users