Need your help do this. It need to be soon as possible. Thanks for helping me! 

Sally is having a party, she has invited 9 of her friends. She is going to make a special non-alcoholic fruit punch for them all to drink.  

Sally wants to make enough fruit punch for herself and all her friends to have 2 glasses each. Each glasses hold 300ml of punch. 

                                            The recipe below makes 1 liter of punch:                                        

1 lime

1 lemon

150ml Pineapple juice

500ml lemonade

300ml orange juice

Cost of ingredients

lemons 60c each

limes 75c each

lemonade (2 liter bottle) $1.85

Orange juice (1 liter carton) 95 c

Pineapple juice (1 liter carton) $1.25

1. How much of each ingredient will she need? 

Item and Quanity

Limes:  1                           

Lemons:   1                              

Pineapple juice:   150ml                

Lemonade:    500ml                

Orange Juice:  300ml                  

2. Work out the total cost of all the ingredients she needs to buy. 

 

in Word Problem Answers by Level 1 User (220 points)
edited by

Your image does not display. You can upload it using the photo facility on this website..

Thanks for the details!

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

First work out how much punch is needed.

9 friends+Sally=10 people.

So 2 glasses each makes 20 glasses in all.

I glass holds 300mL.

Total amount of punch=20×300=6000mL=6L.

The recipe is for 1L. She needs 6L so every ingredient is multiplied by 6:

(1) 6 limes, 6 lemons, 900mL of pineapple juice, 3L of lemonade, 1.8L orange juice.

(2) Cost:

Limes: $4.50

Lemons: $3.60

P juice: $1.25 (she would need to buy one carton, from which she would use 900mL)

Lemonade: $3.70 (two 2L-bottles needed for 3L of lemonade. 2 bottles would provide 4L)

O juice: $1.90 (2 1L-cartons needed for 1.8L)

TOTAL COST: $14.95

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,261 users