At Costco, a case of 12 macaroni and cheese can be purchased for 18.00. How much is each box of macaroni and cheese? Explain how you got your answer and show your work.
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

12 boxes cost $18, so 1 box costs 18/12. Divide top and bottom by 6=$3/2.

Write $3 as $3.00 and divide by 2=$1.50. One box costs $1.50.

by Top Rated User (711k points)

Related questions

1 answer
asked Nov 22, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 174 views
1 answer
asked Nov 22, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 228 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
84,419 questions
89,245 answers
1,990 comments
7,561 users