At Costco, a case of 12 macaroni and cheese can be purchased for 18.00. How much is each box of macaroni and cheese? Explain how you got your answer and show your work.
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

2 Answers

12 boxes cost $18, so 1 box costs 18/12. Divide top and bottom by 6=$3/2.

Write $3 as $3.00 and divide by 2=$1.50. One box costs $1.50.

by Top Rated User (1.2m points)
10128
by

Related questions

1 answer
asked Nov 23, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 667 views
1 answer
asked Nov 23, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 712 views
0 answers
asked Nov 21, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 635 views
0 answers
asked Nov 15, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 533 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
731,867 users