2 kg of sugar and 5 kg of maize meal cost N$ 41.3 kg of sugar and 10 kg of maize meal cost N$ 74.50. How much does 12 kg bag of maize meal cost?
in Word Problem Answers by Level 1 User (140 points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let S=cost per kg of sugar and M=cost per kg of maize meal.

2S+5M=41; 3S+10M=74.50.

So 4S+10M=82. But 10M=74.50-3S so 4S+74.50-3S=82; S+74.50=82 and S=82-74.50=7.50.

Now we can work out M: 5M=41-2S=41-15=26, making M=26/5=N$5.20.

So 12kg of maize meal costs 12*5.20=N$62.40.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
1 answer
asked Nov 14, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 616 views
1 answer
1 answer
asked Oct 9, 2011 in Word Problem Answers by anonymous | 1.9k views
1 answer
asked May 29, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 680 views
1 answer
asked May 22, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 595 views
1 answer
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,007 users