If I have 2 Lbs of yeast that cost $65.96, how much is 1 teaspoon?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Using US teaspoon measures, 1 tsp is 1/6 oz (although a teaspoon measures volume and an ounce is a measurement of weight). $65.96 is the cost of 2lb or 32oz=32*6=192 tsp. 1tsp=65.96/192=34 cents.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
asked Jul 16, 2017 in Other Math Topics by Precious | 888 views
1 answer
asked Aug 24, 2016 in Other Math Topics by anonymous | 6.3k views
1 answer
asked Nov 1, 2015 in Other Math Topics by Homework Girl | 676 views
1 answer
asked Dec 12, 2014 in Word Problem Answers by Angela | 713 views
1 answer
1 answer
asked Oct 6, 2013 in Algebra 2 Answers by Charity | 643 views
2 answers
asked Aug 27, 2013 in order of operations by jamie | 1.5k views
1 answer
asked Jul 15, 2013 in Algebra 1 Answers by tiffany | 683 views
1 answer
asked May 29, 2013 in Word Problem Answers by anonymous | 824 views
1 answer
1 answer
asked Feb 24, 2013 in Geometry Answers by anonymous | 662 views
1 answer
asked Oct 4, 2012 in Geometry Answers by anonymous | 2.2k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,285 answers
2,420 comments
736,919 users