A grocer mixes peanuts that cost $1.41 per pound and walnuts that cost $2.61 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.13 per pound. How much of each kind of nut is put into the mixture?
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

peenuts=1.41 $/pound, walnuts=2.61$/pound... mix=100 pounds at 2.13 $/pound... x+y=100 or y=100-x... 1.41*x +2.61*y=213... 1.41x +2.61*(100-x)=213... 1.41x -2.61x +261=213... -1.2x =213-261=-48... x=48/1.2=40 so y=60
by

Related questions

2 answers
asked Oct 27, 2011 in Word Problem Answers by anonymous | 913 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
731,520 users