molly's custom kitchen supplies sells handmade forks and spoons. it cost the store$1.70 to buy the supplies to make a fork and $1.30 to buy the supplies to make a spoon. the store sells forks for $ 5.60 and spoons for $5.40. Last April Molly's custom kitchen supplies spent $37.90 on materials for forks and spoons. they sold the finish products for a total of $147.20. How many forks and how many spoons did they make last April?
in Algebra 2 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

3 Answers

if yu assume em sold all the stuf em make... line 1...stuf kost...1.70f +1.30s=37.90$... line 2...sell get... 5.6f +5.4s=147.20?... from line 1, 1.7f=37.9 -1.3s, or f=(37.9 -1.3s)/1.7 line 2: 5.6*(37.9-1.3s)/1.7 +5.4s=147.20... 124.8470588 -4.282352941s +5.4s=147.20... (5.4 -4.282352941)s =147.20-124.847... 1.11764706s=22.353... s=22.353/1.11764706=20....20 spoons... put intu line1...1.7f +1.3*20=37.9... 1.7f=37.9-26=11.9... f=11.9/1.7=7 forks
by
There would be 20 spoons and 7 forks
by
sorry.

i dont know
by

Related questions

1 answer
0 answers
asked May 18, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 518 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,479 users