nicole and alberto are selling flower bulbs for a school fundraiser. customers can buy bags of windflower bulbs and bags of daffodil bulbs. nicole sold 8 bags of windflower bulbs and 4 bags of daffodil bulbs for a total of 99.20 alberto sold 6 bags of windflower bulbs and 4 bags of daffodil bulbs for a total of 91.00 find the cost each of ine bag of windflower bulbs and one bag of daffodil bulbs.
in Algebra 1 Answers by Level 1 User (160 points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

1. 8 wind + 4 daf=99.20$... 2. 6 wind +4 daf =91.00R... 1-2...2 wind=99.2 -91=8.2, so 1 wind=4.1$... put intu 1...8*4.1 +4 daf=99.2, 4daf=99.2-32.8=66.4, so... daf=66.4/4=16.6... line 2...6wind +4daf=6*4.1 +4*16.6, =24.6 +66.4=91
by

Related questions

1 answer
asked Jul 26, 2013 in Algebra 1 Answers by essence Level 1 User (160 points) | 549 views
1 answer
1 answer
asked Nov 1, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 734 views
1 answer
asked Jul 26, 2013 in Algebra 1 Answers by essence Level 1 User (160 points) | 1.4k views
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,472 users