mrs lin bought 12 pears and 4 apples .

mrs wang bought12 pears and 4 apples .

mrs wang paid $1.60 less than mrs lin.

if an apple cost 35 cents , how much did a pear cost?

 

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let the cost of an apple be A and the cost of  a pear P.

Mrs Lin spent 12P+4A.

Perhaps Mrs Wang spent 4P+12A because she bought 4 pears and 12 apples?

Mrs Lin spent $1.60 more than Mrs Wang, so:

12P+4A=4P+12A+1.60,

8P=8A+1.60. If A=$0.35, then:

8P=8×0.35+1.60=2.80+1.60=$4.40,

P=4.40/8=$0.55, or 55 cents. A pear costs 55 cents.
by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
asked Jun 25, 2013 in Word Problem Answers by anonymous | 689 views
1 answer
asked Aug 13, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 714 views
1 answer
asked Mar 30, 2020 in Word Problem Answers by anonymous | 619 views
1 answer
asked Jun 27, 2013 in Word Problem Answers by anonymous | 467 views
1 answer
asked Sep 10, 2013 in Word Problem Answers by frbhytr | 759 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,270 users