sally bought two types of pears: one type cost $2.50 per pound other type cost $3.50 per pound. She bought a total of 10 pounds of pears. The total cost for both types of pears was $27.00. How many pounds of the less expensive pears did Sally buy?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

x+y=10  pounds, so y=10-x

2.5*x +3.5*y=27$

2.5x +3.5*(10-x)=27

2.5x -3.5x +35=27

-x=27-35=-8

x=8

y=10-x=2
by

Related questions

1 answer
1 answer
3 answers
1 answer
asked Jun 16, 2020 in Algebra 1 Answers by anonymous | 397 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,259 users