Mahmoud and Miriam’s recipe uses a ratio of 3 parts pistachios to 1 part walnuts. If their recipe calls for 8 pounds of nuts, how much can they expect to pay, in dollars?

in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The recipe would require  6 pounds of pistachios and 2 pounds of walnuts (3:1=6:2)

If $x  is the cost of one pound of pistachios and $y is the cost of one pound of walnuts ,

then the total cost would be=$(6x+2y)
by Level 8 User (32.3k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,224 users