Carson bought 3 toy cars and 8 candy bars and spent $21.  Lauren bought 2 toy cars and 12 candy bars and spent $24.  How much does one toy car cost?

 

in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let the cost of a toy car be 'x' and that of candy bar be 'y' 3x+8y=21...........................eq1 2x+12y=24.........................eq2 Multiply eq1 by 2 6x+16y=42.........................eq3 Multiply eq2 by 3 6x+36y=72--------------------eq4 eq4 - eq3 20y=30 y=30/20 y=1.5 substituting for y in eq1 we get 3x+8(1.5)=21 3x=21-12 3x=9 x=3 One toy car costs $3
by Level 7 User (29.0k points)

Related questions

1 answer
asked Sep 5, 2019 in Word Problem Answers by anonymous | 273 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
85,989 questions
91,888 answers
2,233 comments
23,907 users