The main idea for this is constant rate of change
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

One cake costs $15, so the unit rate in this case is $15.

Two cakes cost $25, so the unit rate would be 25/2=$12.50.

The difference in unit rates is 15-12.50=$2.50.

by Top Rated User (840k points)

Related questions

1 answer
asked Nov 8, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 161 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
86,310 questions
92,368 answers
2,251 comments
23,929 users