Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

2 Answers

Eight 4m rope costs = $16

so, the cost of single 4m rope is = $16/8 = $2

Therefore a single meter of rope would cost = $2/4 = $0.5 or 1/2 dollars
by Level 8 User (30.1k points)

Eight 4m lengths=32m, costing $16, so 1m costs 16/32=$0.50 or 50c.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
731,930 users