a store sells footballs, basketballs, and volleyballs.  Football costs $35, Basketball costs $25 and volleyballs $15.  One day the store sold 5 times as many footballs as volleyballs.  They brought in a total of $3750 that day and the money made from basketballs alone was 4 times the money made from volleyballs alone.  How many footballs, basketballs and volleyballs did they sell.
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let v=number of volleyballs. Cost of v volleyballs=$15v.

Number of footballs=5v. Cost of 5v footballs=5×35v=$175v.

Cost of basketballs=4×15v=$60v. Number of basketballs=60v/25=12v/5.

So total cost=15v+175v+60v=3750, 250v=3750, v, the number of volleyballs,=15.

Number of footballs=5×15=75. Number of basketballs=(12/5)v=12×15/5=36.

Total number sold=15+75+36=126 balls.

CHECK

15×15+36×25+75×35=3750, total cost OK.

Number of footballs=5×number of volleyballs=5×15=75, OK.

Sales from basketballs=36×25=$900, sales from volleyballs=15×15=$225, so sales from basketballs is 4×225=$900, OK.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

0 answers
asked Feb 5, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 536 views
1 answer
asked Jul 8, 2021 in Algebra 2 Answers by robbbmenn Level 1 User (440 points) | 442 views
1 answer
1 answer
asked Oct 18, 2017 in Algebra 1 Answers by anonymous | 1.1k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,285 answers
2,420 comments
734,429 users