Please HELP. PLEASE
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

we must find the cost per kg. it is 2.88 / 1.2 = $ 2.4 so the 1.1 kg will cost 1.1 x 2.4 = $ 2.64

Answer: the 1.1 kg of bananas cost $ 2.64

by Level 5 User (13.1k points)

Related questions

1 answer
asked Mar 30, 2020 in Word Problem Answers by anonymous | 619 views
1 answer
1 answer
asked Oct 27, 2017 in Algebra 2 Answers by Les | 406 views
2 answers
asked Sep 18, 2014 in Other Math Topics by pemdas | 840 views
1 answer
asked Sep 11, 2013 in Algebra 1 Answers by Jorge barrera | 668 views
1 answer
1 answer
asked Mar 5, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 563 views
1 answer
asked Sep 20, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 801 views
1 answer
asked May 15, 2014 in Algebra 1 Answers by anonymous | 574 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,223 users