Coach Gibbs is ordering her dog bones if she buys a Bones from store a it will cost $1 per pound plus $10 shipping if she buys her dog bones from store be it will cost $0.50 per bone and $20 shipping how many bones will she buy if it cost the same amount from either store
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Store A: cost=10+b dollars, where b is the number of bones.

Store B: cost=20+0.5b

The two costs are equal when 10+b=20+0.5b.

0.5b=20-10=10 so b=20. The cost for each store is 20+10=$30 for 20 bones.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
asked Jan 7, 2014 in Other Math Topics by Edd Level 2 User (1.3k points) | 1.0k views
1 answer
asked Nov 24, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 503 views
1 answer
1 answer
asked Aug 20, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 612 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,295 users