Could you please answer this quickly
in Pre-Algebra Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

3 Answers

Ans: 1575

100*2^1 = 200

100*2^2=400

100*2^3=800

we stop here as next would be 1600, Similarly use With non-positive powers of 2, we get : 100, 50, 25

Add them all up to get 1575
by Level 1 User (140 points)
thats kalled a Arithmetik Sequens

with start=1, step size=1, & num numbers=1000

sum=n*averaej=n*(start number +last number)/2

start=1, last=1000, averaej=500.5

sum=500,500
by

100×2ⁿ=25×4×2ⁿ=25×2ⁿ⁺².

Let p and q be two positive integers. The sum of all the positive integers up to each of these is p(p+1)/2 and q(q+1)/2. That is, the sum of all integer x for q<x≤p. The difference between these is the sum of all the positive integers between p and q. So if p>q, p(p+1)/2-q(q+1)/2=25×2ⁿ⁺², p²+p-q²-q=25×2ⁿ⁺³, p²-q²+p-q=25×2ⁿ⁺³, (p-q)(p+q)+(p-q)=25×2ⁿ⁺³, (p-q)(p+q+1)=25×2ⁿ⁺³.

So, let p+q+1=25, therefore p+q=24; and p-q=2ⁿ⁺³.

Add these two equations: 2p=24+2ⁿ⁺³, p=12+2ⁿ⁺² and q=24-p=12-2ⁿ⁺².

Since q>0, 12-2ⁿ⁺²>0, 3-2ⁿ>0, 2ⁿ<3, so n≤1. Because p and q are positive integers, n≥-2. q<1000, so 12-2ⁿ⁺²<1000, 3-2ⁿ<250, 2ⁿ>-247, which is true for all n. So the range is -2≤n≤1, making n ∈ {-2 -1 0 1} giving (p,q,n)={ (13,11,-2) (14,10,-1) (16,8,0) (20,4,1) }.

For n=1, q=12-8=4 and p=12+8=20.

4×5/2=10, 20×21/2=210; 210-10=200=100×2.

Therefore 5+6+7+...+19+20=200.

Now let p+q+1=2ⁿ⁺³ and p-q=25. 

p+q=2ⁿ⁺³-1, p-q=25. Add these: 2p=2ⁿ⁺³+24, p=2ⁿ⁺²+12, q=2ⁿ⁺²-13.

q>0, so 2ⁿ⁺²>13, n+2≥4, n≥2. But p<1000, 2ⁿ⁺²+12<1000, 2ⁿ⁺²<988, n≤7.

Therefore, 2≤n≤7.

For n=7, p=524 and q=499.

524×525/2=137550 and 499×500/2=124750, 137550-124750=12800.

Therefore: 500+501+...+523+524=12800.

Note that there are many more solutions to this problem and all can be found by applying the method shown and using all values of n in the discovered range.

Also, (p-q)(p+q+1)=5×(5×2ⁿ⁺³) and solving for simple systems (p-q=5 and p+q=5×2ⁿ⁺³-1) and (p-q=5×2ⁿ⁺³ and p+q=4) produce more solutions for (p,q,n), including:

(642,637,5): 638+639+640+641+642=3200;

(7,2,-2): 3+4+5+6+7=25.

by Top Rated User (1.2m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,328 answers
2,420 comments
754,623 users