A local bakery sells doughnuts by the dozen only. The first dozen cost $8.00 . Each dozen after that cost $6.50. Mario needs 16 dozen doughnuts for a fundraiser breakfast at his school. This information is displayed in the equation above, where n represents the number of dozens of doughnuts Mario purchased and c is the total cost of the doughnuts. PLEASE HELP ME WITH THIS PROBLEM ASAP! THKS!
in Pre-Algebra Answers by
edited

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

???????????? "displaed in the equashun abuv" ????????? buncha howwash

Kost=8$ +15*(6.50$)

=8+97.5

=105.5$
by

Related questions

2 answers
1 answer
asked Dec 17, 2018 in Pre-Algebra Answers by anonymous | 759 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,666 users