A wholesaler prices the best latex flat paint at   _15x_   x – 1       dollars per gallon  where x is the number of gallons ( x > 1).  The more you buy, the lower the price will be per gallon.  As you buy more and more gallons, what price per gallon does the paint approach?
in Calculus Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

Related questions

4 answers
asked Mar 24, 2013 in Calculus Answers by anonymous | 1.6k views
1 answer
1 answer
asked Apr 22, 2018 in Word Problem Answers by Maylorya | 473 views
1 answer
asked Mar 6, 2015 in Word Problem Answers by anonymous | 745 views
1 answer
asked Nov 24, 2014 in Word Problem Answers by anonymous | 1.3k views
2 answers
2 answers
asked Jan 6, 2012 in Word Problem Answers by mimosa Level 1 User (240 points) | 882 views
1 answer
asked Jan 6, 2012 in Word Problem Answers by mimosa Level 1 User (240 points) | 692 views
1 answer
1 answer
asked Nov 17, 2011 in Algebra 1 Answers by anonymous | 838 views
1 answer
asked Feb 12, 2014 in Algebra 1 Answers by anonymous | 750 views
1 answer
1 answer
asked Jan 12, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 899 views
1 answer
asked Apr 10, 2018 in Pre-Algebra Answers by Jacob | 2.0k views
1 answer
asked Jan 19, 2012 in Trigonometry Answers by anonymous | 807 views
1 answer
asked Nov 9, 2011 in Word Problem Answers by anonymous | 806 views
1 answer
asked Oct 26, 2011 in Word Problem Answers by anonymous | 2.8k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
731,687 users