a ceral box cost $4.17 and serves 7 meals to the earest cent what is the cost per serving
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Round $0.59 to the nearest cent.

Answer:  $0.59 is already rounded to the nearest cent.

.

$4.17 / 7 = about $0.595714

Round $0.595714 to the nearest cent.

The 9 is in the hundredths (the cents) place.  The next digit to the right (5) is greater than or equal to 5, so the 9 rounds up.

Answer:  $0.60
by Level 13 User (103k points)

Related questions

1 answer
1 answer
3 answers
8 answers
asked Jan 28, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 3.7k views
1 answer
asked Jul 26, 2019 in Algebra 1 Answers by anonymous | 744 views
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
1 answer
asked Sep 29, 2019 in Algebra 1 Answers by Yocaira | 1.8k views
2 answers
asked Jan 9, 2019 in Statistics Answers by Blahhh | 2.4k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,279 answers
2,420 comments
732,351 users