This is a question from Profit and Loss. Please help me to get the answer.
asked Aug 10, 2017 in Word Problem Answers by Grish Niraula

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:

To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The sales value is 40*60=Rs 2400. If the profit was Rs 600, then the cost to him is 2400-600=Rs 1800.

This is the cost of 40kg. Therefore the unit cost, purchase rate, is 1800/40=Rs 45/kg.

answered Aug 11, 2017 by Rod Top Rated User (510,600 points)
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
80,497 questions
84,427 answers
2,091 comments
67,855 users