the cost of buying 5 gallons of fuel oil is $12 and the cost of buying 15 gallons of fuel oil is $36. What is the cost of a gallon of fuel oil?
in Word Problem Answers by Level 1 User (120 points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

$12/5=2.40 per gallon $$36/15=2.40 per gallon Cot of 1gallon is $2.40
by Level 6 User (23.6k points)

No related questions found

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,516 questions
100,285 answers
2,420 comments
734,746 users