Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

4 bottles for $5 is 5/4=$1.25 per bottle.

The difference between the single price is 1.69-1.25=44c or $0.44.

So if 4 were purchased at $1.69, they cost 4×1.69=$6.76, a difference of $1.76 before the sale price of $5 for 4.

by Top Rated User (840k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
86,310 questions
92,368 answers
2,251 comments
23,929 users