Its unit prices
in Other Math Topics by

The unit price means that one pound in weight costs $2.75 in money. So what is your question?

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Unit price is the cost of one unit of an item. That unit is a measure of some sort, a weight, a quantity or volume, a length, etc. In this case the unit is weight measured in pounds. The unit price enables us to work out the cost of any amount of the same item. So in this case, 10 pounds would cost 10×2.75=$27.50, and ½lb would cost about 2.75/2=$1.38 (about).

In many countries stores are required by law to show the unit price of their goods. For example, a 500-gram packet of cornflakes may show the unit price of a kilogram of cornflakes. Unit price of apples may be shown as the cost per kilogram, so by weighing one or more apples you can work out how much they will cost.

You can use the unit price to compare the prices of different sized packages of the same goods, so as to get the best value for your money. Usually, a larger packet will have a lower unit price than a smaller one, because the manufacturer saves a bit on packaging. A store might mark down a larger packet so as to encourage the shopper to buy it instead of a smaller one. Next time you go shopping, check out the unit prices to make sure you’re getting a good deal!

by Top Rated User (616k points)

Related questions

1 answer
asked Nov 9, 2014 in Word Problem Answers by anonymous | 122 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
82,260 questions
86,784 answers
1,944 comments
3,660 users