Mrs.wilkinson can buy a 20 -ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20 .Which is better buy ?Explain your answer
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

We need to work out the unit price, that is, the cost of 1 ounce of each.

If 20oz cost $3.60, then 1oz costs 3.60/20=1.80/10=18c.

If 28oz cost $4.20, then 1oz costs 4.20/28=0.60/4=15c.

So the 28oz box is cheaper and the better buy.

by Top Rated User (711k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
84,406 questions
89,218 answers
1,989 comments
7,499 users